7. NEDJELJA KROZ GODINU (C)

od Kristina na 14.02.2022

“Praštajte i oprostit će vam se. Dajte i dat će vam se!” Tako nas potiče Isus u današnjoj misi. Kršćanstvo je religija ljubavi ne samo prema bližnjima nego i prema protivnicima. To je Isus predložio u vremenu kad se smatralo slabošću blago postupanje prema zarobljenicima i pobijeđenima.

Prvo čitanje (1 Sam 26, 2.7-9.12-13.22 23)

Današnje nam prvo čitanje predstavlja Davida, najpoznatijeg i najhvaljenijeg židovskog kralja, Davida koji je jedna od najznačajnijih osoba iz Staroga zavjeta, Davida koji je utemeljitelj slavne Davidove dinastije i od kojega – po tijelu – potječe sam Krist Gospodin.

Samo Sveto pismo često hvali Davida. Međutim, nije Davidova veličina u tome što je uvijek vodio besprijekoran život. Njegova je veličina u tome što je znao praštati, što se znao pokajati za svoj grijeh, što se iznad svega trudio Bogu ugoditi. Koji puta je to uspijevao, koji puta je to loše izvodio, koji puta se Bogu iznevjerio, ali nikada se nije uzdao samo u sebe, nikad nije bio obuzet samim sobom, uvijek je svoje pouzdanje stavljao u Boga.

David je velik u praštanju, David iskazuje milosrđe, upravo onako kako Bog iskazuje milosrđe čovjeku koji to zavrjeđuje. Kralj Šaul sa svojom vojskom progoni Davida i njegove ljude.. I onda se dogodilo da je kralj okružen svojim vojnicima tvrdo zaspao. David je sa svojim vojskovođom Abišajem prišao Šaulu koji je spavao. Tada je Abišaj predložio Davidu da ubije Šaula, jer je mislio da je Bog, očigledno, Šaula predao u Davidove ruke. Međutim, David odgovara: „Nemoj ga ubijati! Jer tko će dignuti ruku svoju na pomazanika Gospodnjeg i ostati nekažnjen?“

David je poštivao Šaula jer ga je Bog po proroku Samuelu pomazao za kralja. Pa makar je Šaul u međuvremenu od Boga odbačen kao kralj, David ipak poštuje njegovo pomazanje. To je David. David kojeg hvali Sveto pismo i koji je i dan-danas idealan kralj u židovskom pamćenju, David čijim su imenom častili Isusa govoreći: „Hosana Sinu Davidovu! Blagoslovljen Onaj koji dolazi u ime Gospodnje!“ To je Davidova veličina. Ne u njegovim vojnim pothvatima, nego u tome da zna biti milosrdan i dobrostiv, kao njegov Gospodin.

Drugo čitanje (1 Kor I5, 45-49)

Po apostolu Pavlu, na dva Adama počiva povijest svakoga čovjeka i svega čovječanstva. Prvi Adam uzročnik je smrti i grijeha, a drugi Adam – Krist Gospodin – uzročnik je života i milosti.
Mi ljudi potomci smo prvog čovjeka, zemljanog Adama, stoga poput njega svi u sebi nosimo klicu grijeha i zla.

Stari Adam, grešan i neprijateljski suodnosan prema Bogu i ljudima, ne može prihvatiti Kristov zakon o ljubavi prema neprijateljima. Zapravo posljedica prvoga grijeha prema Bogu jest prvo bratoubojstvo.

Međutim, postoji i drugi, novi Adam, koji je došao s neba, Krist Sin Božji, koji u nas ulijeva svoj životvorni Duh. Budući da je Isus duhovna Glava ljudi, po njegovu životvornom Duhu svi kršćani postaju novi duhovni ljudi. Zato je čovjek tek po svezi s Kristom onakav kakva ga je Bog zamislio i kakav treba biti potpun i savršen čovjek. Naša pak povezanost s Kristom osigurava nam uskrsnuće tijela i vječni život. Prema tom smo cilju usmjereni pa stoga trebamo već sada nositi sliku nebeskoga čovjeka, Krista Isusa.

Evanđelje (Lk 6, 27- 38)

Evanđelje je nastavak govora na ravnici. Dva puta u ovom odlomku ponavlja Luka Isusovu odredbu: “Ljubite svoje neprijatelje!”.
Ljubeći svoje neprijatelje, mi nasljedujemo milosrdnog Boga i živimo Kristovim novim životom. Zato Isus i danas govori svojim učenicima: »A vama koji me slušate kažem: „Ljubite svoje neprijatelje! Činite dobro onima koji vas mrze! Blagoslivljajte one koji vas proklinju! Molite za one koji vas zlostavljaju. (…) Kako želite da vam ljudi čine, tako činite i vi njima.”« (Lk 6,27-28,31).

Ako želimo biti sinovi i kćeri nebeskoga Oca, moramo biti božanski milosrdni jedni prema drugima, osobito prema onima koji se prema nama postavljaju neprijateljski. Veliko zadovoljstvo čovjeku pribavlja već sama svijest da smo svakim dobročinstvom prema bližnjemu, a posebno prema neprijatelju slični svome nebeskom Ocu koji je dobar prema nezahvalnima i zlima.
Stoga za nas kršćane vrijedi ideal koji nam je sam Isus postavio: »Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan!« (Lk 6,36)

ČITANJA

Prethodni članak:

Slijedeći članak: