MOĆI BL. ALOJZIJA STEPINCA U ŽUPI  IVANJA REKA

od Kristina na 18.10.2015

Relikvijar sa moćima bl. Alojzija Stepinca u sklopu „Molitvenog hoda sa Stepincem“ u subotu 17. listopada  boravio je u našoj župi.

Tijekom cijelog dana vjernici su se okupljali u molitvi, a navečer nakon svete mise u pobožnosti iskazivali štovanje moćima bl. Alojzija Stepinca.

Moći bl. Alojzija Stepinca ugrađene u i oltar župne crkve u Ivanjoj Reki prilikom  posvete župne crkve i oltara 23. lipnja 2013., a posvećena mu je i župna kapela u Sopu.

Pobožnost je završena procesijom prema župi Resnik, te je na granici dviju župa, nakon dojmljivog susreta dviju procesija župnik župe Ivanja Reka Josip Horvat predao relikvijar sa moćima resničkom župniku  Marijanu Piskaču, a hod se nastavlja Resničkim dekanatom.

“Molitveni hod sa Stepincem” molitvena je inicijativa Zagrebačke nadbiskupije u sklopu koje relikvijar sa moćima bl. Alojzija Stepinca obilazi sve župe  nadbiskupije,  a završti će 10. veljače u kardinalovoj rodnoj župi Krašić.

______________________________________________________

30. NEDJELJA KROZ GODINU (B) 

Liturgijski tekstovi ove nedjelje naglašavaju učinkovitost Božje intervencije. Bog vraća Izraelce iz progonstva do svoje drage domovine (Prvo čitanje). Uz Božju moć, Isus Krist vraća vid slijepcu Bartimeju, koji nadilazi sve prepreke i time ispunjava svoju veliku želju da vidi (Evanđelje). Božja spasenjska djelotvornost posebno se očituje u Kristu, velikom svećeniku, koji spašava ljude iz neznanja i boli, te ih oslobađa od njihovih grijeha (Drugo čitanje).

Prvo čitanje Jr 31, 7-9

U  prvom  čitanju, iz  „Knjige utjehe“ prorok Jeremija hrabri svoj narod uz povik: „Kličite od radosti Jakovu,…Objavljujte, uznosite, navješćujte: Gospodin spasi narod svoj, ostatak Izraelov!“ Uz sve nedaće i najcrnja naviještanja Božjih kazni, koja se očituju u prirodnim katastrofama, ratnim pohodima, razaranjima i progonstvima, prorok naviješta Božje spasenje. To je nada židovskim prognanicima, za vrijeme kralja Nabukodonozora u Babilonu. Evo Bog ih vodi iz zemlje sjeverne, skuplja ih s krajeva zemlje: s njima su slijepi i hromi, trudnice i rodilje: vraća se velika zajednica…utješne sad ih vraćam!“ Bez obzira, na nevjeru naroda, Bog oprašta i vraća ih u njihovu domovinu.

Drugo čitanje (Heb 5, 1-6)

Poslanica Hebrejima bavi se velikim dijelom spasenja što ga je izvršio Isus Krist kao Veliki svećenik. Sav se Kristov život, osobito njegova muka i smrt promatra kao velikosvećenička žrtva. On sam je i žrtva i oltar i svećenik svoje žrtve. Sam je sebe prinio za žrtvu Bogu. Stoga je i žrtva i svećenik – prinosnik. U današnjem čitanju Veliki svećenik, od ljudi uzet, može suosjećati s čovjekom za koji prinosi žrtvu, jer je i sam zaogrnut slabošću. Zato mora i za narod i za sebe prinositi okajnicu, jer je samo čovjek i ima grijehe. Krist je pravi Bog i pravi čovjek, pa stoga po svojoj vlastitoj opstojnosti posreduje između Boga i ljudi – spaja i izmiruje Boga i čovjeka, Boga i čovječanstvo. Stoga je on stalan izvor nade za svijet. Bog ga je učinio „svećenikom dovijeka,“ našim posrednikom i zagovornikom. A budući da je bio jedan od nas, u svemu nama sličan osim u grijehu, on razumije i pozna svaku našu slabost, svaki naš grijeh.

Evanđelje (Mk 10,46-52)

U današnjem evanđelju Isus ide čvrstim korakom prema Jeruzalemu, prema kraju svog poslanja. Mnoštvo je ljudi oko Isusa, a u tom mnoštvu samo je jednom slijepom čovjeku jasno da je Isus Sin Davidov. To znači da je obećani Mesija, da je Spasitelj svijeta, da je to onaj koga su nebrojeni naraštaji stoljećima očekivali. Sve to svjedoči slijepac svojim vapajem: „Sine Davidov, Isuse, smiluj mi se!“

Radost spašenih jedna je od temeljnih poruka današnje Službe riječi. Kršćanstvo je novost: blaga, radosna, vesela novost. Radost je jedna od bitnih obilježja kršćanskog života. Zašto je ta radost u našem životu tako često zamagljena, osjećamo se potišteni, promašeni, zaboravljeni? Isus nam donosi istinsku radost i dovikuje svima: “Kličite od radosti!” Ako smo grijesima opterećeni, priznajmo ih pred Gospodinom, da doživimo i svjedočimo u našem svijetu radost oslobođenja i spasenja, što su sigurni znakovi da je mesijansko vrijeme nastupilo u nama.

Čitanja:
Jr 31, 7-9
Heb 5, 1-6
Mk 10, 46-52

Prethodni članak:

Slijedeći članak: