RANGIRANJE I STUPNJEVI LITURGIJSKIH SLAVLJA

RANGIRANJE LITURGIJSKIH SLAVLJA

Kada se dogodi da dva slavlja padnu na isti dan jedan ustupa mjesto drugome prema sljedećem redosljedu:

 1. Vazmeno trodnevlje;
 2. Božić, Bogojavljenje, Uzašašće, Duhovi, nedjelje u došašću, korizmi i uskrsnom vremenu, Čista srijeda, svagdani u Velikom tjednu, svagdani u uskrsnoj osmini;
 3. svetkovine u općem kalendaru, Dušni dan;
 4. ostale svetkovine, dodane od biskupije ili drugih, a to mogu biti:
  • svetkovina zaštitnika grada ili države,
  • obljetnica posvete crkve i
  • svetkovina naziva, uteljemitelja ili zaštitnika redovničke zajednice ili kongregacije;
 5. Gospodnji blagdani u općem kalendaru;
 6. nedjelje u božićnom vremenu i vremenu kroz godinu;
 7. ostali blagdani u općem kalendaru;
 8. ostali blagdani, dodani od biskupije ili drugih;
 9. dani u došašću od 17. prosinca do 24. prosinca, dani unutar božićne osmine, svagdani u korizmi;
 10. obavezni spomendani u općem kalendaru;
 11. ostali obavezni spomendani;
 12. neobavezni spomendani;
 13. ostali svagdani (u došašću, božićnom vremenu, vremenu kroz godinu i uskrsnom vremenu).

– Može se dogoditi da dvije svetkovine iz općeg kalendara (točka 3.) padnu na isti dan. Tada prednost ima Gospodnja svetkovina.

– Kada se Gospodnji blagdani (točka 5.) slave umjesto nedjelje iz točke 6., misa svejedno ima formu nedjeljne, tj. dodaje se treće čitanje i vjerovanje.

– Ako dva obavezna spomendana istog ranga (točka 10. ili točka 11.) padnu na isti dan, oba postaju neobavezna (točka 12.).

– Ako je na neki dan neobavezni spomendan (točka 12.) ili više njih ili svagdan iz točke 13., svećenik bira što će slaviti, a može slaviti i druge vrste misa. Ne može se u jednoj misi slaviti više toga.

– Spomendani i druge vrste misa, kada se slave, kombiniraju se sa slavljima iz točke 13. prema liturgijskim pravilima.

Neobavezni spomendani koji se preklope sa danima iz točke 9., iako im daju prednost, mogu se kombinirati s njima tako da budu spomenuti na misi. Obavezni spomendani koji tada padnu pretvaraju se u neobavezne pa za njih vrijedi isto pravilo. Zbog toga se obavezni spomendani uglavnom niti ne stavljaju u vrijeme kada se mogu preklopiti s točkom 9.

STUPNJEVI LITURGIJSKIH SLAVLJA

 

I. stupanj (Svetkovine):

Uskrs; Božić (rođenje Gospodnje); Bogojavljenje (Tri kralja); Uzašašće; Duhovi (Pedesetnica); Dani vazmene osmine; Presveto Trojstvo; Tijelovo; Srce Isusovo; Krist Kralj; Blagovijest (Navještenje Gospodnje); Bezgrešno Začeće B. D. Marije; Velika Gospa (Uznesenje B. D. Marije); Svi Sveti; Sv. Josip (Zaručnik B. D. Marije); Sv. Petar i Pavao; Rođenje Sv. Ivana Krstitelja; Vlastite svetkovine (svetkovina glavnog zaštitnika mjesta ili grada (slavlje obvezujuće i za redovničke zajednice); svetkovina posvete i godišnjice posvete vlastite crkve; svetkovina naslovnika vlastite crkve i svetkovina naslovnika, utemeljitelja ili glavnog zaštitnika reda ili kongregacije).

II. stupanj (Blagdani):

Sveta Obitelj; Krštenje Gospodinovo; Prikazanje Gospodinovo (Svijećnica); Preobraženje Gospodinovo; Blagdani B. D. Marije i svetaca u liturgijskom kalendaru; Vlastiti blagdani (glavni zaštitnik biskupije, kraja ili naroda i drugi vlastiti blagdani mjesne Crkve);

III. stupanj (Spomendani):

Slavlja označena u liturgijskom kalendaru kao “spomen”; vlastiti spomendani mjesne Crkve.